FİZİK DERSİ 9.SINIF 5.ÜNİTE(Elektrik ve Manyetizma) 5.HAFTA GÜNLÜK PLANI PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

FİZİK DERSİ 9.SINIF 5.ÜNİTE(Elektrik ve Manyetizma) 5.HAFTA Seri ve Paralel Devreler GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR . İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

 BURAYA TIKLAYIN

-ohm kanuFİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

03-07.05.2010 31.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

ELEKTRİK VE MANYETİZMA

Konu:

Dirençlerin seri ve paralel bağlanması ve ampullerin parlaklığı

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.4 Seri ve paralel devrelerde akım, direnç ve potansiyel farkı arasındaki ilişkiyi deneyerek gösterir (PÇB-1.e,f,g 2.a,c,d,f, 3.a,b,c,d,f,h).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

C.Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. İdeal olanı aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Ayarlı elektrik düğmeleri

b. Saç kurutma makinesi

c. Hızlı trenler

d. Elektrik motorları

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar

a. Elektrik akımı

b. Potansiyel farkı

c. Direnç

d. Elektrik akımının manyetik etkisi

Önlemler:

[!] 1.1 Elektrik devrelerinde elektrik enerjisi kaynaklarının bir potansiyel farkı oluşturduğu ve Potansiyel farkının gerilim olarak da adlandırılabildiği vurgulanır.

[!] 1.1 Öğrenciler, evlerindeki veya okullarındaki elektrik prizlerine çeşitli maddeleri sokmamaları ve bunun tehlikeleri konusunda uyarılır. Yalıtkan maddelerin bazı durumlarda iletken olabilecekleri vurgulanır.

[!] 1.2 Akım, potansiyel fark ve enerji kavramlarının aynı şeyler olmadığı etkinliklerle fark ettirilmelidir.

[!] 1.2 Öğrenciler Ohm yasasını keşfedecekleri devreleri kurarken ampermetre, voltmetre, reosta gibi devre elemanlarının bağlanma şekillerinin gerekçeleri konusunda temel bilgiler verilmelidir.

Kavram yanılgısı: “Elektrik akımı yüklerin pilin pozitif kutbundan çıkıp negatif kutbuna doğru hareket eder”, “ Akım elektrik devre elemanları tarafından tüketilir.” ve “Akım pilin pozitif ve negatif kutbundan çıkıp ampul üzerinde çarpışır.”

Kavram Yanılgısı 1.4 Seri bağlı ampuller paralel bağlı ampullerden her zaman daha parlak yanarlar”

ve “Paralel bağlı ampuller seri bağlı ampullerden her zaman daha parlak yanarlar”

1.2 ve 1.3 R=V/I, R=ρ. l/A formülleri kavramlar arasındaki ilişkiyi ifade etme kolaylığı sağlayacağından bu düzeyde verilmelidir.

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

ÇALIŞMA SORULARI görüntülenemiyor indirdiğiniz planda tamamı var.

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile