|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
26-30.04.2010 30.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
ELEKTRİK VE MANYETİZMA
|
|
Konu:
|
Dirençlerin seri ve paralel bağlanması
|
|
Önerilen süre:
|
2 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
1.4 Seri ve paralel devrelerde akım, direnç ve potansiyel farkı arasındaki ilişkiyi deneyerek gösterir (PÇB-1.e,f,g 2.a,c,d,f, 3.a,b,c,d,f,h).
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
C.Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)
Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. İdeal olanı aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.
a. Ayarlı elektrik düğmeleri
b. Saç kurutma makinesi
c. Hızlı trenler
d. Elektrik motorları
D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
a. Elektrik akımı
b. Potansiyel farkı
c. Direnç
d. Elektrik akımının manyetik etkisi
|
|
Önlemler:
|
[!] 1.1 Elektrik devrelerinde elektrik enerjisi kaynaklarının bir potansiyel farkı oluşturduğu ve Potansiyel farkının gerilim olarak da adlandırılabildiği vurgulanır.
[!] 1.1 Öğrenciler, evlerindeki veya okullarındaki elektrik prizlerine çeşitli maddeleri sokmamaları ve bunun tehlikeleri konusunda uyarılır. Yalıtkan maddelerin bazı durumlarda iletken olabilecekleri vurgulanır.
[!] 1.2 Akım, potansiyel fark ve enerji kavramlarının aynı şeyler olmadığı etkinliklerle fark ettirilmelidir.
[!] 1.2 Öğrenciler Ohm yasasını keşfedecekleri devreleri kurarken ampermetre, voltmetre, reosta gibi devre elemanlarının bağlanma şekillerinin gerekçeleri konusunda temel bilgiler verilmelidir.
Kavram yanılgısı: “Elektrik akımı yüklerin pilin pozitif kutbundan çıkıp negatif kutbuna doğru hareket eder”, “ Akım elektrik devre elemanları tarafından tüketilir.” ve “Akım pilin pozitif ve negatif kutbundan çıkıp ampul üzerinde çarpışır.”
Kavram Yanılgısı 1.4 “Seri bağlı ampuller paralel bağlı ampullerden her zaman daha parlak yanarlar”
ve “Paralel bağlı ampuller seri bağlı ampullerden her zaman daha parlak yanarlar”
1.2 ve 1.3 R=V/I, R=ρ. l/A formülleri kavramlar arasındaki ilişkiyi ifade etme kolaylığı sağlayacağından bu düzeyde verilmelidir.
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Deneyler yapılır.
Kavram Haritaları
İnteraktif cd izlenir
Araştırma konusu verilir
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
İçerik
Dirençlerin seri bağlanması:
Dirençlerin birer ucu ortak olacak şekilde ard arda bağlanırsa, bu bağlama şekline seri bağlamam denir.
Seri bağlı dirençlerden aynı akım geçer.

Birden fazla direncin yapmış olduğu işi tek başına yapan dirence eşdeğer direnç denir.
İki nokta arasındaki potansiyel fark;
Dirençlerin paralel bağlanması:
Dirençlerin bir uçları bir noktaya diğer uçları da başka bir noktaya bağlı ise, bu tür bağlamaya paralel bağlama denir.

- Paralel kollardaki akım dirençlerle ters orantılıdır. Direnci büyük olan koldan küçük akım geçer.
- Paralel bağlı devrede eşdeğer direnç en küçük direnç değerinden daha küçüktür.
Örnek
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
................................
Fizik Öğretmeni
|
|
............................
Okul Müdürü
|
Yorumlar