|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
12-16.04.2010 28.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
ELEKTRİK VE MANYETİZMA
|
|
Konu:
|
Ohm Kanunu , Bir iletkenin direnci
|
|
Önerilen süre:
|
2 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
1.2 Bir iletkenin üzerinden geçen akım ile iletkenin uçları arasındaki potansiyel farkı arasındaki ilişkiyi deneyerek keşfeder (PÇB-1.e,f,g 2.a,c,d,f, 3.a,b,c,d,f,h).
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
C.Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)
Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. İdeal olanı aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.
a. Ayarlı elektrik düğmeleri
b. Saç kurutma makinesi
c. Hızlı trenler
d. Elektrik motorları
D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
a. Elektrik akımı
b. Potansiyel farkı
c. Direnç
d. Elektrik akımının manyetik etkisi
|
|
Önlemler:
|
[!] 1.1 Elektrik devrelerinde elektrik enerjisi kaynaklarının bir potansiyel farkı oluşturduğu ve Potansiyel farkının gerilim olarak da adlandırılabildiği vurgulanır.
[!] 1.1 Öğrenciler, evlerindeki veya okullarındaki elektrik prizlerine çeşitli maddeleri sokmamaları ve bunun tehlikeleri konusunda uyarılır. Yalıtkan maddelerin bazı durumlarda iletken olabilecekleri vurgulanır.
Kavram yanılgısı: “Elektrik akımı yüklerin pilin pozitif kutbundan çıkıp negatif kutbuna doğru hareket eder”, “ Akım elektrik devre elemanları tarafından tüketilir.” ve “Akım pilin pozitif ve negatif kutbundan çıkıp ampul üzerinde çarpışır.”
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Konu anlatımları yapılır.
Deneyler yapılır.
Kavram Haritaları
İnteraktif cd izlenir
Araştırma konusu verilir
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
İçerik
Ohm Yasası:
Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkın, iletkenden geçen akıma oranı sabittir.
- Direnç akım ve gerilim ile değişmez.
Örnek
Bir elektrik devresinde 120 voltluk potansiyel fark uygulandığında devreden 8 amperlik akım geçtiğine göre devrenin direnci kaç ohm dur?
12V=I.R '> 1 1220=8.R R=15Ω'>
Aynı devrede potansiyel farkı 3 katına çıkardığımızda devreden geçen akım kaç amper olur?
12V=I.R '> 360 12=I.15 I=24Ω'>
DİRENÇ
Bir iletkenin akıma karşı gösterdiği tepkiye direnç denir.
Bir iletkenin direnci;
- İletkenin boyuna ( ℓ )
- İletkenin kesitine ( A )
- Yapıldığı maddenin özdirencine (ρ )
- Sıcaklığa bağlıdır.
BİRİM TABLOSU
|
Direnç
|
Özdirenç
|
Uzunluk
|
Kesit
|
|
R
|
ρ
|
ℓ
|
A
|
|
Ohm
|
Ohm.m
|
m
|
|
Özdirenç: Bir maddenin 1 m uzunluğunda ve 1 m2 lik kesitindeki kısmın direncine denir.
- α veya ρ ile gösterilir ve maddeler için ayırt edici bir özelliktir.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
Matematik – birim çevirme
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
................................
Fizik Öğretmeni
|
|
............................
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yorumlar