|
Olcay Eti tarafından yazıldı
|
|
FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 7.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR . İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN
BURAYA TIKLAYIN
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
29-31.03.2010 26.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
KUVVET VE HAREKET
|
|
Konu:
|
Sürtünme Kuvveti
|
|
Önerilen süre:
|
2 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
4.1 Sürtünme kuvvetinin bağlı olduğu etmenleri deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).
4.2 Statik ve kinetik sürtünme kuvvetleri arasındaki farkı deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)
Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.
a. Asansör
b. Serbest düşme
c. Vinç
d. Kaldırma sistemleri
e. Hava Yastıkları
f. Roketler
g. Buz Pateni
D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
Öğrenciler: Doğrusal hareketle ilgili olarak; konum, yer değiştirme, hız ve ivme kavramlarını,
a. Newton Hareket Yasaları ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarını,
b. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarını öğreneceklerdir.
|
|
Önlemler:
|
4.1 ve 4.2. Sürtünme kuvveti için verilecek bağıntı sadece yatay düzlemde ve katı cisimler için kullanılacaktır.
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Deneyler yapılır.
Kavram Haritaları
İnteraktif cd izlenir
Araştırma konusu verilir
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
İçerik
|
Sürtünme Kuvveti
Duran cisimlerin harekete geçmesini engelleyen ya da hareket halindeki cisimleri yavaşlatan ve daima hareket yönüne zıt yönde olan bir kuvvettir. Sürtünme kuvvetinin harekete ettirici özelliği yoktur.
Sürtünme Kuvveti cisimlerin hareket durumuna göre ikiye ayrılır.
- Statik sürtünme (cisim hareket etmiyorsa geçerlidir) 0 ≤ Fstatik ≤ Fs
- Dinamik sürtünme (cisim hareket ediyorsa geçerlidir) Dinamik Sürtünme=Fs
ÖRNEK
Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri:
- Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin cinsine bağlıdır. Cisme etkiyen sürtünme kuvveti yüzeylerin cinsine göre değişir.
- Sürtünme kuvveti (yatay düzlemde) cismin ağırlığıyla doğru orantılı değişir.
- Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.
- Sürtünme kuvveti daima harekete zıt yöndedir.
- Sürtünme kuvvetinin hareket ettirici özelliği yoktur.
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri
- Yürümeyi kolaylaştırır. Hareketi zorlaştırır.
- Sürtünme kuvveti nedeniyle yerine koyduğumuz koltuk ve masa gibi eşyalar yerinde kalır.
- Metaller arasında oluşan sürtünme sonucu sert metal yumuşak metali aşındırır. Enerji kaybına neden olur. Arabaların motor gücünün yaklaşık %20 si sürtünme kuvvetini yenmeye harcar.
- Sporcular ayaklarına giydikleri çıkıntılı ayakkabılar ile daha rahat yere basarlar.
- Sürtünme kuvveti cisimleri aşındırır .
- Araba,uçak,gemi ve trenin hızını yavaşlatır.
- Sürtünme kuvveti olmasaydı dağ yamaçlarındaki kaya ve topraklar kolaylıkla kayardı.
- Kalemle yazamaz veya yazdıklarımızı silemezdik.
- Arabalar frene basılınca duramazdı.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
|
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
..............................
Fizik Öğretmeni
|
|
............................
Okul Müdürü
|
|
Yorumlar