|
Olcay Eti tarafından yazıldı
|
|
FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 6.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR . İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN
BURAYA TIKLAYIN
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
22-26.03.2010 25.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
KUVVET VE HAREKET
|
|
Konu:
|
Newton’un Hareket Yasaları
|
|
Önerilen süre:
|
2 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
3.2 Bir cisme etkiyen net kuvvet ile cismin ivmesi arasındaki ilişkiyi deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).
3.3 Etkileşen iki cisim arasındaki kuvvetlerin ilişkisini deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)
Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.
a. Asansör
b. Serbest düşme
c. Vinç
d. Kaldırma sistemleri
e. Hava Yastıkları
f. Roketler
g. Buz Pateni
D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
Öğrenciler: Doğrusal hareketle ilgili olarak; konum, yer değiştirme, hız ve ivme kavramlarını,
a. Newton Hareket Yasaları ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarını,
b. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarını öğreneceklerdir.
|
|
Önlemler:
|
4.1 ve 4.2. Sürtünme kuvveti için verilecek bağıntı sadece yatay düzlemde ve katı cisimler için kullanılacaktır.
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Deneyler yapılır.
Kavram Haritaları
İnteraktif cd izlenir
Araştırma konusu verilir
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
İçerik
|
ÖRNEK
ÖRNEK
ÖRNEK
3.Etki-Tepki Prensibi: Doğada Cisimlerin etkileşmelerinde her zaman, her etkiye karşı eşit ve zıt yönde bir tepki oluşur. Tepki kuvveti, etki kuvvetiyle sınırlıdır ve yüzeyden cisme dik olarak uygulanır.
Yatay düzlemde bulunan cisim, düzleme kendi ağırlığı kadar bir kuvvetle etki eder. Yüzeyin cisme göstereceği tepki kuvveti cisim ağırlığına eşit olur. N = m.g
- • Her etkiye karşı mutlaka bir tepki vardır.
- • Tepki kuvveti hiçbir zaman etkiden büyük olamaz, en fazla eşit olur.
- • Eğer bir cisim herhangi bir yüzeyle temas halinde ve ağırlığı sebebiyle bu yüzeye bir etki yapıyorsa, yüzeyde bu cisme bir tepki uygular.
- • Tepki kuvveti daima cismin bulunduğu düzleme diktir.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
................................
Fizik Öğretmeni
|
|
............................
Okul Müdürü
|
|
Yorumlar