FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 5.HAFTA GÜNLÜK PLANI PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 5.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR . İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

 

buraya tıklayın

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

15-19.03.2010 24.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

KUVVET VE HAREKET

Konu:

Newton’un Hareket Yasaları

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

3.1  Dengelenmiş kuvvetlerin etkisindeki bir cismin hareketini deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).

3.2  Bir cisme etkiyen net kuvvet ile cismin ivmesi arasındaki ilişkiyi deneyerek keşfeder (PÇB-1.b-g, 2.a-f, 3.a-h; BİB-3.a-c).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Asansör

b. Serbest düşme

c. Vinç

d. Kaldırma sistemleri

e. Hava Yastıkları

f. Roketler

g. Buz Pateni

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar

Öğrenciler: Doğrusal hareketle ilgili olarak; konum, yer değiştirme, hız ve ivme kavramlarını,

a. Newton Hareket Yasaları ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarını,

b. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarını öğreneceklerdir.

Önlemler:

2.2 Elektromanyetik kuvvet ile güçlü ve zayıf nükleer kuvvetler daha ileriki sınıflarda ayrıntılı inceleneceğinden bu kuvvetlerin ayrıntısına girilmez.

2.3 Newton’un Genel Çekim bağıntısı verilerek çekim kuvvetinin kütleye ve uzaklığa bağlılığı irdelenecektir.

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

Kuvvet

Kuvvet fiziğin temel kavramlarından birisi olup , genel olarak bir cismin hareketine sebep olan, yani duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismi durduran, doğrultu ve yönünü değiştiren, ona şekil değişikliği veren etkidir. Mekanikte kuvvet doğrusal hareketin sebebi olarak görülürken dönüş hareketinin sebebine tork denir.

Kuvvet vektörel bir büyüklüktür.Dolayısıyla vektörlerle ilgili bütün özellikler kuvvetler içinde geçerlidir.Kuvvet F ile gösterilir ve dinamometre denilen yaylı kantarla ölçülür.

Kuvvet kavramı ilk olarak klasik mekaniğin ikinci hareket yasasında görülmektedir. Bir cisim üzerine etkiyen bir net kuvvet onun ivmelenmesine yani hızının değişmesine neden olur. Kuvvet ( ), kütle m, ivme de olmak üzere,

 

şeklinde ifade edilir. Kuvvet, niteliği gereği yöneysel bir büyüklüktür, belirleyici dört unsuru vardır; başlangıç noktası, doğrultusu, şiddeti ve yönü. Birimi de Newton ya da 'dir.

 

Kuvvetin Cisimlerin hareketi üzerinde etkileri

  • Kuvvet etki ettiği cisimlere hareket kazandırır
  • Kuvvet cisimlerin hızını değiştirir
  • Hareket eden cisimlerin yönlerini değiştirir
  • Cisimlerin şekil değiştirmesine neden olabilir.
  • Cisimler üzerinde döndürme etkileri bulunur veya bulunmaz

 

DİNAMİK (NEWTON'UN HAREKET KANUNLARI)

Dinamik: Hareket halinde ve dengedeki cisimler Üzerine etkiyen kuvvetleri inceleyen mekaniğin bölümüdür.

DİNAMİĞİN PRENSİPLERİ 

1.Eylemsizlik Prensibi: Bir cisme (veya sisteme) etkiyen kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise, cisim durmakta ise durma halini devam ettirir. Cisim hareket halinde ise, o anki hızı ile düz­gün doğrusal hareket yaparak hareketine devam eder.

 

Yandaki  şekilde M kütleli cismin üzerine X kütleli bir cisim konulmuştur. M kütlesi halkadan geçinceye kadar bir hız kazanır. X cismi halkaya takılınca her iki M kütleli cisim etki eden net kuvvetler sıfır olacağından eylemsizlik prensibine göre sabit hızlı hareket yaparak eşit zaman aralıklarında eşit yollar alırlar. (Hava sürtünmesi ihmal.)

 

 

2. Temel Prensip: Bir cisme etkiyen net bir kuvvet varsa, cisim bu kuvvetin yönü ve doğrultusunda kuvvetle orantılı olmak üzere ivmeli bir hareket yapar.Cismi etki eden kuvve­tin, cisme kazandırdığı ivmeye oranı sabittir ve bu oran o cismin kütlesini verir.

 

 

Fnet=m.a

 

Fnet; Sisteme hareket doğrultusunda etkiyen bütün kuvvetle­rin bileşkesi(net kuvvet).

mT; Sistemdeki kütlelerin toplamı, a; Sistemin kazandığı ivme.

Net kuvvet hareket yönünde ise sistem düzgün hızlanan, hareketin tersi yönde ise sistem düzgün yavaşlayan hareket yapar.

Hareketin ivmesi sistemdeki net kuvvetle orantılıdır. Dinami­ğin temel prensibine göre, kütle sabit iken kuvvetin değişimi ve işareti nasılsa ivmenin değişimi ve işareti de aynıdır.

 

ÖRNEK

Şekildeki sürtünmesiz ortamda hareketsiz bulunan 5 kg'lık bir cisme 6s süresince 25N'luk bir kuvvet etki ediyor.

Buna göre,10s sonunda cismin hızı kaç m/sn olur?

A) 10           B)20        C)30           D) 40      E) 50

 

CEVAP

Önce cismin ivmesi dinamiğin temel prensibinden;

Fnet= mt.a 25= 5.a a= 5m/s2 Cismin 6s sonunda hızı ise;

 

V=0+5.6                V=30m/s

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile