Ziyaretçi İstatistik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün62
mod_vvisit_counterDün563
mod_vvisit_counterBu Hafta3183
mod_vvisit_counterBu Ay36669
mod_vvisit_counterToplam531664

Gelismis Istatistikler

OS:Linux l
PHP:5.2.13
MySQL:5.0.91-community-log
Zaman:04:11
Ön bellek:Kapalı
GZIP:Kapalı
Toplam Üye:2786
Aktif Üyeler:2786
Son Üyemiz:Nayua
Son Ziyaretçi:cern
Bölüm:16
Kategori:54
İçerik:188
İçerik Okunma:491686
Dosya:21
Toplam İndirme:4149
FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 2.HAFTA GÜNLÜK PLANI PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE (KUVVET VE HAREKET) 2.hafta GÜNLÜK PLANI tamamlanmistir. Incelemek VEYA İNDİRMEK İÇİN

 BURAYA TIKLAYIN

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Öğr.Gör.Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih - Hafta

22-26.02.2010 21.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin Adı:

KUVVET VE HAREKET

Konu:

Konum, yer değiştirme, hız

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1,3 Düzgün doğrusal hareket için Konum-zaman ve hız-zaman grafiklerini çizerek yorumlar (BIB-1; PCB-3.a, b, c, d, e; BIB-4.c, d).

1,4 Düzgün doğrusal harekette Konum-zaman grafiğinden yararlanarak hareketlinin hızını Hesaplar (PCB-3.ei).

1,5 Düzgün doğrusal hareket için hız-zaman grafiğinden yararlanarak yer değiştirmesini Hesaplar (PCB-3.ei).

1,6 Günlük yaşamdan örnekler vererek ivmeyi tanımlar (BIB-1.a, b, c, d, 4.c, d).

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar AZ tr bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla Bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Asansör

b. Serbest düşme

c. Vinç

d. Kaldırma sistemleri

e. Hava Yastıkları

f. Roketler

g. Buz Pateni

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar

Öğrenciler: Doğrusal hareketle ilgili olarak; Konum, yer değiştirme, hız ve ivme kavramlarını,

a. Newton Hareket Yasaları ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarını,

b. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; Kinetik ve Statik Sürtünme kavramlarını öğreneceklerdir.

Önlemler:

[!] 1,1 Sabit ve hareketli gözlemci kavramlarını ifade ederken çok dikkatli olunmalı, evrende mutlak sabit bir referans noktasının bulunmayacağı vurgulanmalıdır.

[!] 1,2 Sürat ve alınan yol kavramları hatırlatılarak; Konum, yer değiştirme ve hız kavramlarının vektörel büyüklükler olduğu vurgulanmalıdır.

?? 1.2 "Alınan yol ile yer değiştirme aynıdır "ve" sürat ile hız aynıdır. "

[!] 1. 6 İvmenin vektörel bir büyüklük olduğu vurgulanır.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve Kaynakça

v Öğretmen

 

v Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu Anlatımları yapılır.

Konu Anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

HIZ

Bir cismin birim zamandaki yer değiştirme miktarına hız denir. Vektörel bir büyüklüktür, v sembolüyle gösterilir.

İstanbul'dan Ankara'ya doğru harekele geçen bir otobüs ile uçağın yer değiştirmelerini, ilk ve son konumları aynı olduðundan eşit kabul edebiliriz. Uçak ve otobüsün yer değiştirmeleri eşit kabul edilse bile. hareket sürelerini karşılaştırarak hızlarının farklı büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz. Araçların Ankara'ya ulaşma süreleri eşit değildir. Uçak aynı yolu daha kısa sürede almıştır, bu nedenle otobüsten hızlıdır.

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Bir Aracın hızının 40 km / saat olması demek,

1, saatte 40 km

2 80 km yol Alması demektir saatte.

Hareket halindeki bir cismin hareketinin özelliği ve yönü hızdan anlaşılır. Hız sabitse sabit hızlı ya da düzgün doğrusal hareket hareket olur. Hızı düzgün artıyorsa düzgün hızlanan, düzgün azalıyorsa, düzgün yavaşlayan hareket adını alır.

Hızın işareti; (+) ise, pozitif yönde hareket ettiği, (-) ise, negatif yönde hareket ettiği anlaşılır.

 

UYARI !!!!! Hız vektörel bir büyüklüktür.

 

SÜRAT

 

Sürat, birim zamanda alman yoldur. Bir cismin süratini bulmak için cismin Aldığı yo! ve bu yolu almak için geçen zamanın bilinmesi gerekir. Bir cismin süratini hesaplamak için, cismin aldığı yolu geçen zamana oranlarız.

 

 

 

 

 

Örnek: Sabit hızla Koşan bir sporcu K noktasından geçtikten sonra 20 L noktasına ulaşıyor var.

Buna göre, sporcunun hızı kaç m / s dir?

ÇÖZÜM:

 

 

 

 

 

 

Düzgün Doğrusal Hareket (Sabit Hızlı Hareket)

 

 

Eğer bir bir YORUNGE boyunca eşit zaman aralıklarında doğrusal CİSİM Eşit yer değiştirmeler yapıyorsa bu cisim DDH yapıyor denir.

 

 

 

 

 

Simdide DDH yapan yukarıdaki cismin Xt ölçümlerini bir grafik üzerinde gösterelim.

 

 

 

Bir grafikle karşılaştığımızda şu iki soruyu herzaman kendimize sormalıyız.

• Bu grafiğin Eğimi ve fiziksel anlamı nedir?

• Bu grafikteki eğrinin altındaki alan ve bunun fiziksel anlamı nedir?

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki grafik ve tanımdan da anlaşılacağı gibi Xt eğrisinin Eğimi bize hız tanımlar,

 

DDH yapan bir cisim için hız sabittir ve Grafiği:

               

 

 

VT eğrisinin altındaki alanda bize cismin yer değiştirmesini verir. Eğrinin altındaki alan Pozitif ise bu bize cismin pozitif yönde yer değiştirdiğini, alan negatif ise bu bize cismin negatif yönde yer değiştirdiğini gösterir.

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

► Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

► Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

► Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer derslerle İlişkisi:

Matematik - Birim çevirme

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

Yorumlar  

 
-2 # MEHMET KOÇYİĞİT 2010-02-21 10:52
Sayın Olcay Bey 9.sınıf kuvvet ve hareket ünitesine ait 2.hafta günlük planını indirmek istediğimde 22-26/02/2010 haftasına ait olan değil 15-19/02/2010 haftasına ait olan günlük plan bilgisayara indiriliyor.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-2 # MEHMET KOÇYİĞİT 2010-02-21 21:14
# MEHMET KOÇYİĞİT 2010-02-21 10:52
Sayın Olcay Bey 9.sınıf kuvvet ve hareket ünitesine ait 2.hafta günlük planını indirmek istediğimde 22-26/02/2010 haftasına ait olan değil 15-19/02/2010 haftasına ait olan günlük plan bilgisayara indiriliyor.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-1 # lala 2010-03-24 20:31
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-1 # beren 2010-03-30 22:06
cok tskler
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
+1 # tuğba çimen 2010-04-05 20:07
sayın olcay bey siteniz için çok saolun çok işime yaradı ALLAH razı olsun sizden!!!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile