FİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 1.HAFTA GÜNLÜK PLANI PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

daireselFİZİK DERSİ 9.SINIF 4.ÜNİTE(KUVVET VE HAREKET) 1.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR . İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

 BURAYA TIKLAYIN

 

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

15-19.02.2010 20.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

KUVVET VE HAREKET

Konu:

Konum, Yerdeğiştirme , Hız

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.1  Hareketin göreceli bir olgu olduğunu fark eder.

1.2  Konum, yer değiştirme ve hız kavramlarını açıklar (PÇB-1.a-h; FTTÇ-1.c; BİB-1.a,b,c,d , 4.c,d).

1.3  Düzgün doğrusal hareket için konum-zaman ve hız-zaman grafiklerini çizerek yorumlar (BİB-1; PÇB-3.a,b,c,d,e; BİB-4.c,d).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Asansör

b. Serbest düşme

c. Vinç

d. Kaldırma sistemleri

e. Hava Yastıkları

f. Roketler

g. Buz Pateni

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar

Öğrenciler: Doğrusal hareketle ilgili olarak; konum, yer değiştirme, hız ve ivme kavramlarını,

a. Newton Hareket Yasaları ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarını,

b. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarını öğreneceklerdir.

Önlemler:

[!] 1.1 Sabit ve hareketli gözlemci kavramlarını ifade ederken çok dikkatli olunmalı, evrende mutlak sabit bir referans noktasının bulunmayacağı vurgulanmalıdır.

[!] 1.2 Sürat ve alınan yol kavramları hatırlatılarak; konum, yer değiştirme ve hız kavramlarının vektörel büyüklükler olduğu vurgulanmalıdır.

??? 1.2 “Alınan yol ile yer değiştirme aynıdır” ve “sürat ile hız aynıdır.”

[!] 1. 6 İvmenin vektörel bir büyüklük olduğu vurgulanır.

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

Hareket

Maddelerin zamanla yer değistirmesine hareket denir. Fakat cisimlerin nereye gore yer değistirdiği ve nereye gore hareket ettiği belirtilmelidir.

Orneğin at ustunde giden bir yolcu ata gore yer değistirmiyor, fakat

yerde duran sabit bir noktaya gore yer değistiriyordur.

Yorunge

Bir cismin hareketi sırasında izlediği yolun sekline yorunge denir. İzlenen yolun sekli doğrusal ise bu harekete doğrusal hareket denir. Daire ise, dairesel hareket denir.

Konum

Bir cismin, secilen bir baslangıc noktasına olan vektorel uzaklığına

konum denir. Bir arac nasıl hareket ederse etsin en son durduğu

noktadaki konumu, o noktanın secilen baslangıc noktasına olan vektorel uzaklığıdır. Bir arac donup dolasıp ilk bulunduğu noktaya gelirse, konumu sıfır olur.

Yer Değistirme

Bir cismin iki konumu arasındaki vektorel uzaklıktır. Baska bir ifadeyle son konum (x2) ile ilk konum (x1) arasındaki vektorel farktır ve son konumdan ilk konumun vektorel

olarak cıkarılmasıyla bulunur. Bu islem, Dx = x2 – x1 seklinde gosterilir.

Sekildeki doğrusal yolun O noktası baslangıc noktası olarak secilirse, P

noktasında duran bir aracın konumu + 1500 metredir. K de duranın

konumu ise – 1000 metredir.

N noktasından L noktasına gelen bir arac,

Dx = x2 – x1

Dx = – 500 – (+ 1000) = – 1500 m

(–) yonde 1500 metre yer değistirmistir.

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

 

Yorumlar  

 
+1 # MEHMET KOÇYİĞİT 2010-02-08 22:22
4. ünite (Kuvvet ve Hareket)1. hafta günlük planını dosya olarak bilgisayara kaydetmek gerçekleşmiyor.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
+1 # 2010-02-08 23:10
link eklenmiştir
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-1 # MEHMET KOÇYİĞİT 2010-02-08 23:17
çok teşekkürler
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile