9.Sınıf Fizik 3.Ünite (Fiziksel ve kimyasal değişimler) 4.Hafta Günlük Plan PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

9.Sınıf Fizik 3.Ünite (Fiziksel ve kimyasal değişimler) 4.Hafta Günlük Plan indirmek için

buraya tıklayın

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

18-22.01.2010      17.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

Konu:

 Maddelerde değişimler

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

2.1 Maddenin tanecik yapısında meydana gelen değişikliklere kimyasal, tanecik yapısının değişmediği değişikliklere de fiziksel değişiklik denildiğini belirtir (BİB-3.a,b,c, 4.a,b,c,d).

2.2 Doğadaki elementlerin büyük bir kısmının bir dış etki olmadıkça kalıcı olduklarını; radyoaktif elementlerin ise kendiliklerinden başka elementlere dönüşebileceklerini örneklerle açıklar

(BİB-3.a,b,c, 4.a,b,c,d).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
Kütle, hacim, katı ve sıvıların hacimlerinin ölçülmesi, yoğunluk, maddelerin ortak ve ayırt edici özellikleri, Kimyasal ve fiziksel değişiklik, doğal radyoaktif elementler

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Su Döngüsü

b.Atom bombası

c. Porselen yapımı

d. Petrol Ürünlerinin Elde Edilmesi

Önlemler:

1.3 Sıvılarda çözünmeyen, kum vb. katılar dışında, düzgün şekilli olanlar hesaplanır. Diğerleri ise dereceli silindir ile ölçülerek bulunur. Gazların ise bulundukları kabın hacmini aldığı vurgulanır.

??? 1.3 “Gazların hacimleri yoktur.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

MADDELERİN DEĞİŞİMİ

Maddelerin bulundukları durumdan farklı bir duru­ma geçmesine değişim denir. Madde değişimleri doğal bir olaydır. Bazıları kendiliğinden bazılarıda değişik şartlardan dolayı gerçekleşir. Bu değişim­ler zararlı olabildiği gibi yararlı sonuçlarda ortaya çıkarır.

Maddelerdeki değişimler ikiye ayrılır. Bunlar fizik­sel ve kimyasal değişimlerdir. Maddenin dış yapı­sında meydana gelen değişimlere fiziksel değişme denir. Maddenin iç yapısında meydana gelen de­ğişime ise kimyasal değişme denir.

Fiziksel değişime uğrayan maddeler değişik yön­temlerle eski hâline getirilebilir. Çünkü fiziksel de­ğişimde maddelerin sadece hâl, boyut, görünüm vb özellikler değişir. Kimyasal değişmede, madde yapısal değişikliğe uğradığı için farklı bir maddeye dönüşür. Bu nedenle her zaman eski hâlini alması mümkün değildir. Yanma, paslanma, ekşime, ma­yalanma, çürüme ve elektroliz gibi olaylar kimya­sal değişimlere girer.

Fiziksel değişimde, maddenin toplam kütlesinde ve kimyasal özelliklerinde bir değişme olmaz. Kim­yasal değişmede de toplam kütle değişmez. Doğada meydana gelen fiziksel ve kimyasal deği­şimlerin bir kısmı kendiliğinden bir kısmıda kont­rollü olarak gerçekleşir. Günlük hayatta farkında olalım ya da olmayalım fiziksel ve kimyasal deği­şimlerle iç içe yaşarız. Olayların bazıları sadece fi­ziksel değişimi, bazıları sadece kimyasal değişimi, bazıları ise bunların her ikisini de içerir.

Fiziksel değişimler; kağıdın yırtılması, odunun kı­rılması, yaprağın dökülmesi, naftalinin süblimleş­mesi, mumun erimesi, camın kırılması, tebeşirin toz hâline gelmesi, buğdayın öğütülmesi, suyun buza ve buhara dönüşmesi, tuzun suda erimesi, reçelin şekerlenmesi, gökkuşağının oluşması vb olaylardır. Fiziksel değişmeler sonucu sadece maddenin fiziksel özelliği değişir, maddenin kim­liği sabit kalır.

Kimyasal değişimler; mumun yanması, suyun elektrolizi, yaprağın sararması, peynirin küflenme­si, kibritin ya da kömürün yanması, suyun oluşması, gümüşün kararması, elmanın çürümesi, hamu­run mayalanması, sütten yoğurt yapılması, sütün ekşimesi, radyoaktif bozunma, demirin paslanma­sı, uranyum ve toryumdan enerji elde edilmesi vb olaylardır. Kimyasal değişimde maddenin iç yapısı değişikliğe uğrayarak yeni maddeye dönüşür, maddenin kimliği değişir.

Sanayi ve teknolojinin gelişimi ile artan enerji ihti­yacı nükleer enerji santralleri ile karşılanmaktadır. Nükleer santrallerde yakıt olarak uranyum, toryum vb elementler kullanılır. Bu yakıtlardan açığa çıkan ısı, suyu buhar hâline getirir. Elde edilen buharla buhar motoru ve jeneratörün çalışması sağlanır. Yakıttan su buharına sağlığa zararlı maddeler ka­rıştığı için su buharı doğal ortama bırakılmadan so­ğuk su yardımı ile bir ünitede tekrar su hâline dö­nüştürülür.

Nükleer enerji santrallerinde enerji üretimi süresin­ce kullanılan maddelerde fiziksel ve kimyasal deği­şimler gerçekleşir. Uranyum ve toryumun yakılma­sı kimyasal değişim, suyun önce buhar sonra tek­rar buharın yoğuşturularak suya dönüştürülmesi fi­ziksel değişime birer örnektir.

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile