9.Sınıf Fizik 3.Ünite (Plazma - maddelerin ortak özellikleri)2.Hafta Günlük Plan PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

 kalem9.Sınıf Fizik 3. Ünite (Madde ve Özellikleri ) plazmanın yapısı ve maddenin ortak özellikleri konusu 2. hafta ünitelendirilmiş ders planı incelemek veya

 indirmek için tıklayın

 

                                                        

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

04-08.01.2010      15.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

Konu:

Katı ve Sıvılar – Kütle Hacim ölçümü , yoğunluk hesaplama

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.3 Sıvı ve katı maddelerin hacimlerini ölçer (TD-1.h,i,k,l,m; PÇB-2.a,e,f).

1.4 Katı ve sıvı maddelerin yoğunluğunu kütle- hacim grafiklerinden yararlanarak hesaplar (PÇB-

3.a-e).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
Kütle, hacim, katı ve sıvıların hacimlerinin ölçülmesi, yoğunluk, maddelerin ortak ve ayırt edici özellikleri, Kimyasal ve fiziksel değişiklik, doğal radyoaktif elementler

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Su Döngüsü

b.Atom bombası

c. Porselen yapımı

d. Petrol Ürünlerinin Elde Edilmesi

Önlemler:

1.3 Sıvılarda çözünmeyen, kum vb. katılar dışında, düzgün şekilli olanlar hesaplanır. Diğerleri ise dereceli silindir ile ölçülerek bulunur. Gazların ise bulundukları kabın hacmini aldığı vurgulanır.

??? 1.3 “Gazların hacimleri yoktur.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

[!] 1.5 Maddenin farklı özellikleri (şekil, renk, tat, miktar vb.) dışında cinsine bağlı olarak yalnızca kendisine özgü bazı özellikleri vardır. En yaygın olanları yoğunluk, elektrik iletkenliği, ısı iletimi, erime sıcaklığı, kaynama sıcaklığı ve öz ısı, vb. dir.

[!] 2.1 Maddenin taneciği atom, molekül veya iyon olabilir. Fiziksel değişiklikte maddenin hal, boyut, vb. özellikleri değişir.

 

Maddenin Plazma Hâli (4. hali)

Langmiur yaklaşık yüz­yıl önce iyonize olmuş gaza plazma adını ver­miştir. Plazma madde­nin 4. hâli olarak kabul edilir ve pozitif vs ne­gatif yüklü parçacıkla­rın birlikteki hareketleri­nin tamamıdır. Plazma, birbirine eşit sayıda bağımsız elektron ve pozitif iyonlardan oluşan elektriksel anlam­da nötr, iyonize edilmiş gaz karışımına veriien isimdir.

Günümüzde henüz plazma fiziği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bugüne kadar plazma dalında sadece bir kişinin Nobel Ödülü alması da bunun göstergesidir.

Fakat her yüklü parçacığın bulunduğu İyonize olmuş sistemlere plazma denilmez.

Plazma Hâlinin Özellikleri

Plazma çok iyi bilinen İletkendir. Bu plazmayı gaz hâ­linden ayıran en önemli özelliğidir. Bûîün maddelerin gaz hâlleri yalıtkan iken plazma hâli elektriği çok iyi ile­tir. Hatta bu iletkenlik katı hâllerden daha iyidir, çünkü plazma hâli tamamen serbest elektronlara sahiptir. Alev plazma hâli olduğundan elektriği iletir. Bu özelli­ğinden faydalanarak gaz emniyetli sobalar yapılmıştır.

Plazmanın özelliklerinden biri de yüksüz gibi olması­dır. Yani artı ve eksi elektrik yüklü parçacıklar birbirin­den bağımsız gibi hareket ederken sistemin bütünüy­le yüksüz olmasıdır.

Plazmanın fazla enerji yayabil­mesi için birim hacimdeki partikül sayısı yani yoğunluğu fazla olma­lıdır. Sıcaklığı yüksek olsa da yo­ğunluğu düşük bir plazma fazla enerji yaymaz. Mum alevi düşük sıcaklıkta bir plazma hâlidir. Plaz­manın kesiti küçültülüp yoğunlu­ğu artırılırsa sıcaklığı artar.

Plazmanın en önemli özelliklerinden biri de, plazmaya magnetik alan veya elektrik alanında etki edebilmesidir. Bu da gerek günlük yaşantımızda gerekse gele­cekteki enerji sorununun halledilmesinde önemli bir özelliktir.

 

Maddelerin Ortak Özellikleri

Bütün maddelerde bulunan özelliğe ortak özellik de­nir. Bütün maddelerin hacmi ve kütlesi vardır. Ağırlık ortak özellik olarak akla gelebilir ama, bir maddenin uzayın her yerinde kütlesi olduğu halde bazı yerlerde ağırlığı sıfır olabilir. Yani ağırlık ortak özellik değildir.

Maddelerin, renk, koku, tai. biçim ve sıcaklık gibi özel­likleri de vardır. Renk, koku ve tat bazen ortak, bazen de ayırt edici özelliktir. Örneğin tuz ve kömürü rengine bakarak ayırt edebiliriz. Tuz ve toz şeker gibi madde­leri rengine bakarak ayırt edemeyiz. Maddeyi gruplandırmak ve bu gruplandırma hakkında genelleme yapa­bilmek için maddeler arasında maddenin rengine, ko­kusuna, canlı ya da cansız oluşuna bağit olmayan or­tak özellikler aranır.

Bu ortak özellikler;

a.    Eylemsizlik

b.    Hacim

c.    Kütle dır.

Bir maddenin yalnız kendine ait olan özelliğine ayırt edici özellik denir. Özkütle, erime sıcaklığı, kaynama sıcaklığı, öz ısı, esneklik, çözünürlük, genleşme gibi nicelikler ayırt edici özelliklerdendir.

Maddelerin şekil almış haline cisim denir. Tahta bir madde, fakat tahtadan yapılmış sıra bir cisimdir. Çelik bir madde, çelikten yapılmış tencere cisimdir.

 

Maddenin Ölçülebilen Özellikleri

Maddelerdeki bazı nicelikler deneysel olarak ölçülebi­lir. Bu nicelikler;

Hacim

Kütle

Özkütle

Erime ve kaynama sıcaklığı

Çözünürlük

Esneklik

Genleşme

Isı iletkenliği

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

Matematik – birim çevirme

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

Yorumlar  

 
0 # 2010-01-20 20:58
çok güzelllllllllll llllll sağolun
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2010-01-30 12:53
benim öğenmek istediğim bu değil. plazma halini açıklar mısınız?
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # azize 2010-02-22 21:11
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-1 # görkem 2010-03-14 16:52
benim istediğim bu değil yine de sağolun
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
-1 # zeyno 2010-03-17 17:13
aslında güzel olmuş ama bnm istediğim bu değil ama yinede tşk ederim
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile