Ziyaretçi İstatistik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün115
mod_vvisit_counterDün563
mod_vvisit_counterBu Hafta3236
mod_vvisit_counterBu Ay36722
mod_vvisit_counterToplam531717

Gelismis Istatistikler

OS:Linux l
PHP:5.2.13
MySQL:5.0.91-community-log
Zaman:04:26
Ön bellek:Kapalı
GZIP:Kapalı
Toplam Üye:2786
Aktif Üyeler:2786
Son Üyemiz:Nayua
Son Ziyaretçi:cern
Bölüm:16
Kategori:54
İçerik:188
İçerik Okunma:491718
Dosya:21
Toplam İndirme:4149
9.Sınıf Fizik 3.Ünite (Madde ve Özellikleri) 1.Hafta Günlük Plan PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

duuru

Yeni fizik Müfredatına göre hazırlanmış 9.Sınıf Fizik 3.Ünite (Madde ve Özellikleri ) Günlük Ders Planını İndirmek İçin

 Buraya Tıklayın

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

27-31.12.2009 14.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

Konu:

Madde Yapısı, özellikleri

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.1 Maddelerin ortak özelliğinin kütle ve dolayısıyla hacim olduğunu açıklar (BİB-3.a,b,c,

4.a,b,c,d).

1.2 Maddeleri hallerine göre sınıflandırır (PÇB-1.b,c,g; BİB-1.a,b,c,d).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

D. Öğrenilecek Bilimsel Kavramlar
Kütle, hacim, katı ve sıvıların hacimlerinin ölçülmesi, yoğunluk, maddelerin ortak ve ayırt edici özellikleri, Kimyasal ve fiziksel değişiklik, doğal radyoaktif elementler

C. Kavramları Vermek için Kullanılabilecek Yaşamdan Örnekler (Bağlamlar)

Kazanımlar en az bir bağlamın parçası olarak verilecek yani bağlamda kavram anlam kazanacak. Fakat ideali aynı kavramın birden fazla bağlam içerisinde verilmesidir.

a. Su Döngüsü

b.Atom bombası

c. Porselen yapımı

d. Petrol Ürünlerinin Elde Edilmesi

Önlemler:

1.3 Sıvılarda çözünmeyen, kum vb. katılar dışında, düzgün şekilli olanlar hesaplanır. Diğerleri ise dereceli silindir ile ölçülerek bulunur. Gazların ise bulundukları kabın hacmini aldığı vurgulanır.

??? 1.3 “Gazların hacimleri yoktur.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

  1. Öğretmen

 

  1.  Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

[!] 1.1 Bu kazanım makro ölçek düzeyinde ele alınmalıdır. Örneğin fotondan bahsedilmemelidir.

[!] 1.2 Maddenin katı, sıvı ve gaz halleri hatırlatılarak plazma hali açıklanır. Öğrenciler, maddenin plazma halini ilk defa öğrendikleri için bu kavram üzerinde durulmalı ve günlük yaşamdan örnekler verilmelidir. Maddenin dört halinin öteleme hareketi yapıp yapmadıklarına göre, sıkıştırılıp sıkıştırılamadıklarına göre ve mıknatıstan etkilenip etkilenmediklerine göre sınıflandırılabileceği açıklanır.

Madde Nedir?
Çevreye bakıldığında çok sayıda ve özellikleri değişik varlıkların olduğu görülür. Çevrede görülen herşey maddedir. Biz de bir maddeyiz, Yeryüzü çok çeşitli mad­delerin bir topluluğudur. Hava, su, toprak ve güneş ka­inatın en önemli dört maddesidir. Bazı bilim adamlan yeryüzündeki maddelerin kaynağının bunlar olduğunu söylemişlerdir.
Maddelerin çoğunu görebiliriz. Su, taş, toprak, defter, kitap, sıra ... vb. maddeler görebildiğimiz maddelerdir.
Bazı maddeleri ise göremediğimiz halde duyu organ­larımızla hissedebiliriz. Hava ve koku gibi maddeleri göremeyiz ama hissedebiliriz.
Isı, ışık, ses, düşünceler ve fikirler ise madde değildir. Cisimlerin uzayda kapladıkları yere hacim denir.

Sonuç olarak, uzayda yer kaplayan yani hacmi ve küt­lesi olan varlıklara madde denir. Madde, katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç halde bulunur. Aynı madde katı, sıvı ve gaz hâllerinden herhangi birinde bulunabilir.

 

 

Katı Maddeler

Belli bir hacmi ve belli bir şekli olan maddelere katı maddeler denir.

1- Katı maddeler genellikle sert yapılıdır. Yani akış­kan değildir.

2- Maddenin, atomların arasındaki boşluğun en az I olduğu hal katı hâlidir.

3-Ayrıca katı maddeler I atomlarının en yavaş hareket edebildiği hâldir.Fiziksel yollarla, diğer üç hâl olan sıvı,  gaz ve plazmaya dönüştürüle­bilir.

4-Hacmi ve şekli sabit olan maddelerdir.

5-Tanecikler arası çekim kuvveti en fazladır.

6-Tanecikler birbirinden bağımsız hareket edemez.

7-Katılar yalnızca tabana basınç yapar.

8-Bazı katı maddeler sıkıştırabilir. Demir, nikel, kobalt gibi katı maddeler mıknatıs ta­rafından etkilenir.

9-Çevremizde bir çok katı madde vardır. Örneğin; ağaç, taş, beton, buz, kesme şekeri gibi...

 

Sıvı Maddeler

Belirli bîr hacmi olan fakat belirgin bir şekli olmayan, ayrıca akıcı­lık özelliği de olan maddelere sıvı mad­deler denir.

1- Moleküller arası uzaklık katı mad­delere göre daha fazladır.
 2-Moleküller birbirleri üzerinde kay­ma hareketi yapar
3-Sıvılar sıkıştınlarak hacmi pek değiştirilemez. Sıvılar akışkandır.
4-Tanecikler arası çekim kuvveti katılara oranla daha az, ama gazlara oranla daha fazladır.

5-Tanecikler birbirinden kısmen bakımsızdır. Su, süt, ispirto, alkol, benzin, kolonya gibi madde­ler sıvı maddelere örnektir.

6- Sıvılar mıknatıstan etkilenmez. Fakat demir, nikel ve kobaltın sıvıları etkilenir.

Gaz Maddeler

 

1-Gaz, maddenin hâlinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı ise son derece fazladır.

2-Gaz hâlindeki maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur.

3-Gazı meydana getiren tanecikler her yönde hare­ket edebilir ve bulundukları kabın hacmini tama­men doldururlar.Örneğin, hava bir gaz karışımıdır ve azot, oksijen, çok az miktarda asal gazlar ve karbondioksitten meydana gelmiştir.

4-Gazlar birbiriyle her oranda karışabilir. Gazların bir­biri ile oluşturdu klan karışımlar homojendir.

Hacimleri, dolayısıyla yoğunlukları basınç ve sı­caklığa tabidir.

5-Genellikle gazın basınç veya sıcaklığının az miktar­da değişmesi, gazın hacminde çok büyük değişik­likler meydana getirir.

6-Bölün gazlann genleşme ve sıkışma kat sayılan ay­nıdır. Fakat sm ve katıların böyle bir özelliği yoktur.

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

................................

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

............................

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile