Ziyaretçi İstatistik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün124
mod_vvisit_counterDün563
mod_vvisit_counterBu Hafta3245
mod_vvisit_counterBu Ay36731
mod_vvisit_counterToplam531726

Gelismis Istatistikler

OS:Linux l
PHP:5.2.13
MySQL:5.0.91-community-log
Zaman:04:35
Ön bellek:Kapalı
GZIP:Kapalı
Toplam Üye:2786
Aktif Üyeler:2786
Son Üyemiz:Nayua
Son Ziyaretçi:cern
Bölüm:16
Kategori:54
İçerik:188
İçerik Okunma:491726
Dosya:21
Toplam İndirme:4149
FİZİK DERSİ 9.SINIF 2.ÜNİTE 7 ve 8.HAFTA GÜNLÜK PLANI PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   
Tam boyutlu görseli göster9.SINIF FİZİK DERSİ İŞ-ENERJİ ÜNİTESİ ISI VE SICAKLIK KONUSU 2.ÜNİTE 7 ve 8.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI TAMAMLANMIŞTIR. İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

2.ÜNİTE 7.HAFTA GÜNLÜK PLAN  8.HAFTA GÜNLÜK PLAN TIKLAYIN

 

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

13-17.12.2009 12.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

ENERJİ

Konu:

  • Sıcaklık
  • Termometre
  • Isı
  • Isı ve sıcaklık arasındaki farklar

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

4.1 Bir cismin ne kadar sıcak veya ne kadar soğuk olduğunun göstergesini sıcaklık olarak açıklar

(PÇB-1.c; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

4.2 Farklı termometre çeşitlerine örnekler verir (PÇB-1.f, 2.a,e; FTTÇ-2.d,e, 3.r; BİB-1.a-d,3.a-c).

4.3 Isı kavramını sıcaklık farkı ve aktarılan enerji cinsinden açıklar (PÇB-1.c; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

a. İş, Güç, Enerji

b. Mekanik Enerji (potansiyel ve kinetik enerji),

c. Enerji Dönüşümleri ve Enerjinin Korunumu

d. Verim

e. Enerji Kaynakları: yenilenebilir ve yenilenemez enerji

Önlemler:

???4.1 “Sıcaklık bir sistemdeki rastgele hareket eden moleküllerin ortalama kinetik enerjisidir.” ve “40̊ C sıcaklık, 20̊ C sıcaklığın iki katıdır.”

??? 4.3 “Isı, bir sistemin iç enerjisidir.” ve Bir bardak sıcak çayın ısısı, bir bardak ılık çayın ısısından yüksektir.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

[!] 4.1 Sıcaklık, bir sistemdeki rastgele hareket eden moleküllerin ortalama kinetik enerjinin bir göstergesi olduğu hatırlatılarak sıcaklığın bir enerji olmadığı özellikle vurgulanmalıdır.

 [!] 4.2 Katı (metal çiftli,...), sıvı (cıvalı, alkollü,...) ve gazlı termometrelerin kullanım alanları belirtilir.

 [!] 4.3 Bir cismin ısısından bahsedilemeyeceği, ısıdan bahsedilebilmesi için cisimler veya cismin bölgeleri arasında mutlaka sıcaklık farkına bağlı olarak enerji aktarımı olması gerektiği belirtilmelidir.

 

Isı Enerjisi

Maddenin sıcaklığını artırmak icin verilmesi gereken enerji cesidine ısı enerjisi denir. Q ile gosterilir. Isı bir enerji cesidi olduğundan enerji birimleri ısı birimleri olarak alınabilir. Uluslararası birim (SI) sistemine gore enerji birimi Joule (Jul)dur.

1 cal = 4,18 Joule dur.

 

Sıcaklık Değişimi

Elimizle bir maddeye dokunduğumuzda sıcaklık hissediyorsak madde elimize ısı veriyordur. Dokunduğumuzda soğukluk hissediyorsak elimiz maddeye ısı veriyordur.

Buna gore, sıcaklıkları farklı olan iki madde karıstırıldığında ya da birbirine değecek sekilde yan yana konulduğunda aralarında ısı alıs verisi olur. Sıcak olan madde ısı verip sıcaklığı azalırken, sıcaklığı dusuk olan madde ısı alarak sıcaklığı artar ve sonucta ısıl denge sağlanır. Isı akısı her zaman sıcak maddelerden soğuk maddelere doğru olur.

Sıcaklıkları esit olan maddelerde ısı alıs verisi olmaz.

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

Olcay ETİ

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

Halil KAYA

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

20-24.12.2009 13.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

ENERJİ

Konu:

Ünite Değerlendirme

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

 

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

a. İş, Güç, Enerji

b. Mekanik Enerji (potansiyel ve kinetik enerji),

c. Enerji Dönüşümleri ve Enerjinin Korunumu

d. Verim

e. Enerji Kaynakları: yenilenebilir ve yenilenemez enerji

Önlemler:

 

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Deneyler yapılır.

Kavram Haritaları

İnteraktif cd izlenir

Araştırma konusu verilir

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

Olcay ETİ

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

Halil KAYA

Okul Müdürü

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile