Ziyaretçi İstatistik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün163
mod_vvisit_counterDün563
mod_vvisit_counterBu Hafta3284
mod_vvisit_counterBu Ay36770
mod_vvisit_counterToplam531765

Gelismis Istatistikler

OS:Linux l
PHP:5.2.13
MySQL:5.0.91-community-log
Zaman:04:42
Ön bellek:Kapalı
GZIP:Kapalı
Toplam Üye:2786
Aktif Üyeler:2786
Son Üyemiz:Nayua
Son Ziyaretçi:cern
Bölüm:16
Kategori:54
İçerik:188
İçerik Okunma:491758
Dosya:21
Toplam İndirme:4149
9.SINIF FİZİK DERSİ 2.ÜNİTE 2.HAFTA (GÜÇ-ENERJİ) GÜNLÜK PLAN PDF Yazdır e-Posta
FİZİK GÜNLÜK PLAN - 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLANLARI
Olcay Eti tarafından yazıldı   

2009-2010 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA AİT 9.SINIF FİZİK DERSİ 2.ÜNİTE 2.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR. İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

2.HAFTA 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLAN TIKLAYIN 
                                      

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

09-13.11.2009 7.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

ENERJİ

Konu:

Enerji-Güç

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.2 Enerji’nin farklı şekillerde tanımlanabileceğini fark eder (FTTÇ-1.d; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

1.3 Güç kavramını iş ve aktarılan enerji cinsinden açıklar (PÇB-1.c; FTTÇ-1.d; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

a. İş, Güç, Enerji

b. Mekanik Enerji (potansiyel ve kinetik enerji),

c. Enerji Dönüşümleri ve Enerjinin Korunumu

d. Verim

e. Enerji Kaynakları: yenilenebilir ve yenilenemez enerji

Önlemler:

??? 1.1 “Bir cisme uygulanan kuvvet cismi harekete ettirmese de iş yapılır.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

Canlandırma yapılır

Örnek soru çözülür

Kim daha güçlü tartışması başlatılır.

 

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

[!] 1.1 Bilimsel anlamda kullanılan iş tanımının güncel yaşamda halk arasında kullanılandan farklı olduğu belirtilir. İş yapılabilmesi için uygulanan kuvvetin hareket boyunca uygulanması gerektiği vurgulanır.

[!] 1.2 “İş yapabilme yeteneği” olarak tanımlanan enerji, mekanik dışındaki olayları açıklamakta yetersiz kalabilmektedir, “değişiklik yapabilme yeteneği” veya başka şekillerde de  tanımlana bilmektedir. Her fiziksel olayı içeren tek bir enerji tanımı yoktur.

[!] 1.3 Güç kavramı yerine göre “ Birim zamanda aktarılan enerji” veya “birim zamanda yapılan iş” olarak tanımlanabilir.

[!] 2.1 Enerjinin kütle biçiminde de olabileceği E=mc2   ifadesi verilmeden vurgulanmalıdır.

 

Önceki derste verilen sorular cevaplandırılır.

SORULAR. 

 

Bir cisim üzerinde yapılan iş;

  1. Cisme etkiyen kuvvetin büyüklüğüne
  2. Cismin kuvvet doğrultusunda aldığı yol
  3. Cismin hareket süresi niceliklerinden hangilerine bağlıdır?

A) Yalnız I     B) Yalnız !!    C) I ve II       D) II ve III              E) I. II ve III

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Bir öğrenci 80 N ağırlığındaki çantasını evinden okula taşıyor. Ev ile okul arası  500 m ise öğrencinin yaptığı iş kaç j olur ? Bir yük asansörü 1200 N luk bir yükü binanın üst katına çıkarıyor. Bu sırada yapılan iş 9600 j dür. Asansör bu işi yaparken kaç metre yol almıştır ?
  2. Duran bir at arabasına 300 N kuvvet uygulayan  bir kimse kuvvet doğrultusunda 5 m yol  aldırdığına göre yaptığı işi bulunuz.
  3. Yerde bulunan bir taşı 10 m yükseğe çıkarmakta 100 j luk iş yapan bir kişi,bu cisme ne kadar  kuvvet uygular ?

Kim daha güçlü tartışması başlatılır.

GÜÇ ( P )

Birim zamanda yapılan işe güç denir.

 

 

Güç Birimleri ise şunlardır;

 

İş ( W )

Zaman ( t )

Güç ( P )

Kgfm

saniye

Kgfm /sn

Joule

saniye

Joule /sn = watt

Erg

saniye

Erg /sn

BB (Buhar beygiri )

saniye

75kgfm/sn=736watt

 

 

ÖRNEK : Saniyede 450 Joulelik iş yapan makinanın gücü kaç wattır?

ÇÖZÜM :

ÖRNEK :  Bir asansör motoru 6000 N ağırlığındaki asansörü 4 dakikada 10 metre yüksekliğindeki kata çıkarıyor. Asansörün gücü kaç kilowattır?

ÇÖZÜM :

 

 

1 kilowatt             1000 watt olduğundan

       x                      250 watt

   x = kwatt bulunur.

Aşağıdaki sorular öğrencilere verilir.1.Yazılı Hatırlatılır. Enerji konusuna girilip 1.Ders Sonlandırılır

Enerji

İş yapabilme yeteneğine enerji denir.Ancak değişiklik yapma yeteneği daha kapsamlı bir tanımdır. Harcanan enerji kadar iş yapılabilir. Bu yüzden iş ve enerji birbirine eşittir.              E=W

  • Burada E, enerji kelimesinin baş harfidir.
  • Enerji birimi, iş birimi gibi “joule” dür.

    Günlük hayatta besinlerdeki enerjiden söz edilirken enerji birimi olarak “kalori (cal)” kullanılır.

  • 1 kalori, 4.18 joule eşittir.   ( 1cal= 4,18 j)

 

**** İş ve enerjinin yönü yoktur. Dolayısıyla iş ve enerji skaler bir büyüktür.

ENERJİ ( E )

Enerji iş yapabilme yeteneğidir. İş yapabilen bir cismin enerjisi var demektir.

Enerji skaler bir büyüklük olup, iş birimleri aynı zamanda enerji için de geçerlidir.

Enerjinin bir çok çeşidi vardır.Kinetik Enerji, Potansiyel Enerji, Mekanik Enerji, Kütle Enerjisi, Işık Enerjisi, Ses Enerjisi, Nükleer Enerji, gibi

 

 

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

ÖRNEK : Bie elektrikli su tulumbası saatte 108 m3 suyu 20 m yükseğe çıkarıyor. Buna göre bu su motorunun gücü kaç BB dir?

 

ÇÖZÜM :

1 m3 su = 1 tondur.

V = 108 m3 = 108 ton = 108 000 kgf

 t = 1 saat = 3600 saniye

h = 20 metre

 

 

 

1 BB           75 kgfm/sn olduğundan

  x                600 kgfm/sn

  x = 8 BB bulunur.

ÖRNEK SORU:

 

Bir çocuk, yatay düzlemdeki bir cismi, 25 N kuvvetle 12 m çekiyor.

Hareket süresi 6 s olduğuna göre, çocuğun gücü nedir?

 

ÖRNEK SORU:  150 j lük bir işi 3 sn de yapan bir aracın gücünü bulunuz.

ÖRNEK SORU: Gücü 300 w olan bir aracın 20 sn de yaptığı işi hesaplayınız .

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

Matematik – birim çevirme

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

Olcay ETİ

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

Halil KAYA

Okul Müdürü

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile