seo
9.SINIF FİZİK DERSİ 2.ÜNİTE 1.HAFTA ( ENERJİ) GÜNLÜK PLAN PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 31
ZayıfEn iyi 
Olcay Eti tarafından yazıldı   

2009-2010 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA AİT 9.SINIF FİZİK DERSİ 2.ÜNİTE 1.HAFTA GÜNLÜK PLANI TAMAMLANMIŞTIR. İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN

2.ÜNİTE 1.HAFTA 9.SINIF FİZİK GÜNLÜK PLAN TIKLAYIN 

FİZİK DERS PLANI

BÖLÜM I

Okulun Adı:

Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya

Tarih – Hafta

02-06.11.2009 6.Hafta

Dersi Adı:

FİZİK

Sınıf:

9

Ünitenin  Adı:

ENERJİ

Konu:

İş -Enerji

Önerilen süre:

2 Ders Saati

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:

1.1 İş kavramını, cisme uygulanan kuvvet ve kuvvetin uygulandığı cismin yer değiştirmesi cinsinden

örneklerle açıklar (PÇB-1.c; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

1.2 Enerji’nin farklı şekillerde tanımlanabileceğini fark eder (FTTÇ-1.d; BİB-1.a-d, 2.a, 4.c,d).

 

Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:

a. İş, Güç, Enerji

b. Mekanik Enerji (potansiyel ve kinetik enerji),

c. Enerji Dönüşümleri ve Enerjinin Korunumu

d. Verim

e. Enerji Kaynakları: yenilenebilir ve yenilenemez enerji

Önlemler:

??? 1.1 “Bir cisme uygulanan kuvvet cismi harekete ettirmese de iş yapılır.”

Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:

Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma

Kullanılan Eğitim

Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve kaynakça

v  Öğretmen

 

v   Öğrenci

Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar

 

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Konu anlatımları yapılır.

 

Drama  yapılır

 

Rol yapılır

Sorular çözülür

Doğacı

Sosyal-Kişiler Arası

Mantıksal Matematiksel

Görsel-Uzaysal

Bedensel-Kinestetik

İçerik

[!] 1.1 Bilimsel anlamda kullanılan iş tanımının güncel yaşamda halk arasında kullanılandan farklı olduğu belirtilir. İş yapılabilmesi için uygulanan kuvvetin hareket boyunca uygulanması gerektiği vurgulanır.

[!] 1.2 “İş yapabilme yeteneği” olarak tanımlanan enerji, mekanik dışındaki olayları açıklamakta yetersiz kalabilmektedir, “değişiklik yapabilme yeteneği” veya başka şekillerde de  tanımlana bilmektedir. Her fiziksel olayı içeren tek bir enerji tanımı yoktur.

 

İŞ

!!! ÖDEV TESTİ VE MAKALE TOPLANACAK

1. İş Nedir?

Bir cisim, bir kuvvet etkisiyle kuvvet doğrultusunda hareket ediyorsa, bu kuvvet cisim üzerinde iş yapmış olur. Günlük yaşantımızdan işe birçok örnek verebiliriz.

Bir arabanın itilmesi, bir kovanın kaldırılması, bir elmanın ağaçtan yere düşmesi, bir kitabın çantadan çıkarılıp kitaplığa konması, çekiçle çivi çakılması, bir yayın sıkıştırılması iştir. Bu örneklerin hepsinde bir kuvvet etkisinde cisimlerin hareketi söz konusudur.

 

Bir kuvvetin yaptığı işi bulmak için, kuvvetin büyüklüğü ile cismin yaptığı yer değiştirmeyi bilmek gerekir.

 

İş, kuvvetle kuvvetin cisme aldırdığı yol çarpılarak bulunur. İş bağıntısı þu şekilde ifade edilir:

İş = kuvvet x yol

Bunu sembolle gösterirsek,

W = F . ∆x olur.

 

1

 

Sürtünmelerin önemsenmediği düzlemde A cismine şekildeki gibi 5N luk kuvvet etki ediyor. Yapılan iş kaç J dur?

 

 

   

2

 

Sürtünmelerin önemsenmediği şekildeki düzlemde cisme 3 kuvvet uygulanarak  7 metre doğuya doğru sürükleniyor.Buna göre;

  1. F1 kuvvetinin yaptığı iş kaç J dur?      
  2. F2 kuvvetinin yaptığı iş kaç J dur?      
  3. F3 kuvvetinin yaptığı iş kaç J dur?      
  4. Net iş kaç J dur?  ?  

II.yol   ?      

 

 

EV HAZIRLIK SORUSU

1

Yerden 1,2 m yüksekte bulunan 2 kg lık bir kitabı 2,7 m yüksekliğindeki bir rafa çıkarmakla yapılan iş kaç J dur? (g=10m/s2)

2

 

Şekildeki gibi 3kg lık bir cisme düzlem 2N luk sürtünme kuvveti uygulamaktadır. Cisim 12 N luk bir kuvvetin etkisiyle 1.6 metre hareket ettiğine göre

  1. 12N luk kuvvetin yaptığı iş kaç J dur?
  2. Sürtünme    “        “                “         “  ?
  3. Net iş kaç J dur?

Bir öğrenci 80 N ağırlığındaki çantasını evinden okula taşıyor. Ev ile okul arası  500 m ise öğrencinin yaptığı iş kaç j olur ?

 

MEB Ders Kitabı sayfa 55 teki vinç sorusu ve evde uğraş ev çalışması verilebilir.

 1.ders Sonlandırılır

 

SORULAR. 

 

Bir cisim üzerinde yapılan iş;

  1. Cisme etkiyen kuvvetin büyüklüğüne
  2. Cismin kuvvet doğrultusunda aldığı yol
  3. Cismin hareket süresi niceliklerinden hangilerine bağlıdır?

A) Yalnız I     B) Yalnız !!    C) I ve II       D) II ve III              E) I. II ve III

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Bir öğrenci 80 N ağırlığındaki çantasını evinden okula taşıyor. Ev ile okul arası  500 m ise öğrencinin yaptığı iş kaç j olur ? Bir yük asansörü 1200 N luk bir yükü binanın üst katına çıkarıyor. Bu sırada yapılan iş 9600 j dür. Asansör bu işi yaparken kaç metre yol almıştır ?
  2. Duran bir at arabasına 300 N kuvvet uygulayan  bir kimse kuvvet doğrultusunda 5 m yol  aldırdığına göre yaptığı işi bulunuz.
  3. Yerde bulunan bir taşı 10 m yükseğe çıkarmakta 100 j luk iş yapan bir kişi,bu cisme ne kadar  kuvvet uygular ?

 

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:

►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:

Tüm sorular çözülür, kalan soruların evde yapılması istenir. Bir sonraki derste Güç konusun işleneceği hatırlatılır.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

 

Olcay ETİ

Fizik Öğretmeni

 

 

 

 

 

Halil KAYA

Okul Müdürü

Yorumlar

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
İsim *
Email (Doğrulama & Cevaplar)
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Yorumu Gönder