|
2009-2010 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA AİT 9.SINIF FİZİK DERSİ GÜNLÜK PLANLARI TAMAMLANMIŞTIR. İNCELEMEK VEYA İNDİRMEK İÇİN
BURAYA TIKLAYIN. 9.SINIF FİZİĞİN DOĞASI ÜNİTESİ GÜNLÜK PLAN
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
28-02.10.2009 1.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
FİZİĞİN DOĞASI
|
|
Konu:
|
- Fiziğin Uğraş Alanı
- Fiziğin Doğası
|
|
Önerilen süre:
|
10 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
Türk Milli Eğitiminin amaçlarını kavratmak, dersin işlenişi ve müfredatı hakkında bilgilendirmek
1.1‘Fizik nedir?’ sorusuna cevap arar. 1.2Fiziğin, evrendeki nesne, olgu ve olayları değişik alt alanlarda incelediğinin farkına varır. 1.3 Fizikteki kanun ve teorilerin; kimya, biyoloji ve diğer bilim dallarındaki bazı olayları açıklamakta da kullanıldığına örnekler verir.
2.1 Gözlem (nitel ve nicel) ve deney yapmanın fizikteki yeri ve önemini açıklar.
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
Fizik , bilim , bilimsel yöntem, gözlem , fiziksel büyüklük , ölçme , ölçmede hata , fizikte modelleme , hipotez , veri.
|
|
Güvenlik önlemleri:
|
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Doğa olayları konuşulur. Fizik doğa olayları arasında ilişki kurulur.
Birim çevirmeleri yapılır.
Doğa olayları , ölçü aletleri ile ilgili resimler gösterilir.
Deneyler yapılır.
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
Özet
|
Hafta-1: Müfredat hakkında bilgiler verilir. Doğa olayları ile ilgili konuşulur ve kitaptaki etkinlik yapılır.
Fizik; madde ve enerji arasındaki etkileşimi inceleyen ve doğada gerçekleşen olaylarla ilgili mantıklı açıklamalar üretmeye çalışan uygulamalı bir bilim dalıdır.
Fiziğin alt alanları tanıtılır.
Fizik ; Mekanik, elektrik, manyetizma, optik, termodinamik, atom fiziği, nükleer fizik ve katıhal fiziği gibi alt alanlarla ilgilenen bir bilim dalıdır.
Fizik, yaşamın ta kendisidir.
Okula ulaşmak, arkadaşlarımızla buluşmak için hareket ederiz, bunların dışında da hareket olayları gerçekleştirilir, bunu hepiniz bilirsiniz. Fizik tüm bu hareket olaylarının neden ve niçin ini “ Mekanik “ başlığı altında inceler. Şimşeğin çakması, ampulün yanması, elektrik yükü gibi günlük yaşam olaylarını “ Elektrik “ başlığı altında inceler. Işığın aynadaki, merceklerdeki hareketlerini, gökkuşağının oluşumunu, ışığın camı kırmadan nasıl geçtiğini “ Optik “ başlığı altında inceler. Sıcaklık, ısı, rüzgâr, buhar kazanları, termometreler “ Termodinamik “ başlığı altında inceler. Maddeyi, maddeyi meydana getiren atomu ve atomun içerisindeki parçacıkları “ Atom Fiziği “ başlığı altında inceler. Metallerin özellikleri, kristal yapılı maddeleri “ Katıhal Fiziği “ başlığı altında inceler.Yukarıda sayılanlara baktığınızda bunların hiç birinin yaşamın dışında konular olmadığını sanırım fark etmişsinizdir.
Merak ettiklerimizi cevaplayabilmek için başlattığımız bilgi toplama sürecine gözlem denir. Gözlem " nitel gözlem " ve " nicel gözlem " olmak üzere ikiye ayrılır. Beş duyu organımızla algıladığımız bilgi toplama süreci " nitel gözlem ", araçlarla bilgi toplama süreci ise " nicel gözlemdir ". Bir suyun sıcaklığını elimizle ölçmeye kalktığımızda yaptığımız gözlem nitel gözlemdir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Termometre ile yaptığımız ölçme ise nicel gözlemdir ve kim yaparsa yapsın aynı sonuca ulaşır.
Kaynakça : www.olcayeti.com
Gözlem;
a)-Nitel Gözlem: Ölçme aleti kullanılmadan, duyu organları ile yapılan gözlemdir.(sıcak, uzun,……)
b)-Nicel Gözlem:Ölçme aleti kullanılarak yapıla gözlemdir. (20m,….)
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
Fizik Nedir ?
Fizik Biliminin uğraş alanları nelerdir ?
Gözlem Nedir ? Kaça ayrılır örnekleyiniz.
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
Kimya-Biyoloji Tüm Bilimin ortak noktaları
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
Olcay ETİ
Fizik Öğretmeni
|
|
Halil KAYA
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
05-09.10.2009 2.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
FİZİĞİN DOĞASI
|
|
Konu:
|
- Fiziğin Uğraş Alanı
- Fiziğin Doğası
Ölçmede Hata Etkinlik
|
|
Önerilen süre:
|
10 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
2.1 Gözlem (nitel ve nicel) ve deney yapmanın fizikteki yeri ve önemini açıklar. 2.2 Fiziksel olayların nicel gözlemlerinin nitel gözlemlerinden daha kesin ve objektif olduğunu gözlemlere dayanarak fark eder . 2.3 Fizikteki büyüklükleri temel ve türetilmiş olarak sınıflandırır.
2.5 Temel büyüklüklerin birimlerini SI birim sisteminde tanımlayarak alt ve üst katlarına dönüştürür.
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
Fizik , bilim , bilimsel yöntem, gözlem , fiziksel büyüklük , ölçme , ölçmede hata , fizikte modelleme , hipotez , veri.
|
|
Güvenlik önlemleri:
|
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
Şişe , su , çivi (7. Etkinlik) – cetvel , kalem (3.etkinlik) – diğer ders aletleri.
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Doğa olayları konuşulur. Fizik doğa olayları arasında ilişki kurulur.
Birim çevirmeleri yapılır.
Doğa olayları , ölçü aletleri ile ilgili resimler gösterilir.
Deneyler yapılır.
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
Özet
|
Hafta-2:
Temel büyüklükler : Matematiksel olarak tanımlanmamış, yani başka büyüklükler yardımıyla ifade edilmeyen büyüklüklere Temel büyüklükler denir.
|
BÜYÜKLÜK ADI
|
UZUNLUK
|
KÜTLE
|
ZAMAN
|
ELEKTRİK AKIM ŞİDDETİ
|
SICAKLIK
|
IŞIK ŞİDDETİ
|
|
SEMBOLÜ
|
l
|
m
|
t
|
İ
|
T
|
I
|
|
BİRİMİ
|
Metre
|
Kilogram
|
Saniye
|
Amper
|
Kelvin
|
Candela
|
|
KISALTILMIŞ SEMBOLÜ
|
m
|
Kg
|
s
|
A
|
K
|
cd
|
Türetilmiş Büyüklükler : Matematiksel olarak tanımlanmış, yani başka büyüklükler yardımı ile ifade edilebilen büyüklüklere Türetilmiş Büyüklükler denir.
|
BÜYÜKLÜK ADI
|
KUVVET
|
HIZ
|
ELEKTRİK YÜKÜ
|
İŞ
|
GÜÇ MİKTARI
|
|
SEMBOLÜ
|
F
|
V
|
Q
|
W
|
P
|
|
BİRİMİ
|
Kg. m/sn
|
m/s
|
Amper. s
|
Kg. m2/s2
|
Kg. m2/s3
|
|
KISALTILMIŞ SEMBOLÜ
|
N
|
m/s
|
C
|
J
|
W
|
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
( ) 1. Bir olay ile ilgili yapılan incelemeye gözlem denir.
( ) 2. Gözlem duyu organları ile yapılabilir.
( ) 3. Daha iyi gözlemler yapabilmek için duyu organlarımızı güçlendirebilecek araçlar kullanmaya gerek yoktur.
( ) 4. Teleskop uzay araştırma ve gözlemlerini zorlaştıran bir icattır.
( ) 5. Fizik ite ilgili nicel ve nitel olmak üzere iki tür gözlem yapılabilir.
( ) 6. Beş duyumuzdan birini kullanarak yaptığımız gözlemler nicel gözlemdir.
( ) 7. Nicel gözlemler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.
( ) 8. Nicel gözlemlerin sonuçlan nitel gözlem sonuçlarından daha objektiftir.
( ) 9. Metre ile bir cismin boyunun ölçülmesi nicel gözlemdir.
( )10. Bir ölçümün anlamlı olabilmesi için ölçüm sonucu bir birim ile birlikte söylenmelidir.
2. Aşağıda verilen cümlelerdeki boşlukları uygun kelimeler ile doldurunuz.
1. Fiziksel büyûklüklükler..........ve..............olarak iki guruptur.
2. ……….. birimi uzunluk vs uzunluk biriminin çarpımı ile türetilir.
3. Direnç birimi ohm...............bir büyüklüktür.
4. Uluslar arası SI sisteminde kütle birimi..............dır.
5. İşığın boşlukta bir yılda aldığı yola..........denir.
6. Bilimsel............... incelenen probleme geçici bir
7. Bilimsel...............ve teoriler deney ile desteklenmiş olmalıdır.
8. Fizikte çok küçük ve çok büyük sistemlerin incelenmesinde .................kullanılır.
9. Bilim insanları, teori ve yasalara ulaşmak için .............yöntemi olarak bilinen bîr yol İzler.
10. Bilimsel çalışma yönteminin ilk basamağı................
yapmaktır.
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
Matematik – birim çevirme
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
Olcay ETİ
Fizik Öğretmeni
|
|
Halil KAYA
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
12-16.10.2009 3.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
FİZİĞİN DOĞASI
|
|
Konu:
|
- Fiziğin Doğası
- Fizikte Modelleme ve Matematiğin Yeri
|
|
Önerilen süre:
|
10 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
2.6 Yapılan her ölçümde hata olabileceğini ve bu hatanın ölçme yönteminden, ölçümü yapandan, ölçme aletinden ve ortamdan kaynaklandığını açıklar.
2.7 Fizikteki büyüklükleri skaler ve vektörel olarak sınıflandırır. 2.8 Fizik ilkelerine, kanunlara ve teorilere ulaşılırken bilimsel yöntemlerin kullanıldığının farkına varır. 2.9 Belirlenen hipotezlerin ve teorilerin sınanması için deneyler yapıldığını ifade eder
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
Fizik , bilim , bilimsel yöntem, gözlem , fiziksel büyüklük , ölçme , ölçmede hata , fizikte modelleme , hipotez , veri.
|
|
Güvenlik önlemleri:
|
7. Etkinlik esnasında şişeye öğretmen delik açmalı.
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
Şişe , su , çivi (7. Etkinlik) – cetvel , kalem (3.etkinlik) – diğer ders aletleri.
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Doğa olayları konuşulur. Fizik doğa olayları arasında ilişki kurulur.
Birim çevirmeleri yapılır.
Doğa olayları , ölçü aletleri ile ilgili resimler gösterilir.
Deneyler yapılır.
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
Özet
|
Temel Büyüklülerin birim çevirme alıştırmaları yapılır.
Ders Kitabından 3. Etkinlik yapılır.
Ölçmede Hata:Bilimsel çalışma esnasında, yapılan ölçmenin sonucu, ölçülen niceliğin gerçek değerinden farklı olabilir.Bu farklılık ölçmede hata olarak nitelendirilir.
Ölçmede Hatanın Sebepleri:
- Ölçme aletinden kaynaklanan hatalar.
- Ölçme yapandan kaynaklanan hatalar.
- Ölçme yönteminden kaynaklanan hatalar.
- Ölçümün yapıldığı ortamdan kaynaklanan hatalar.
Ölçüm sonucunun gerçeğe en yakın olması için ölçüm sayısı arttırılmalıdır.
Ölçmede Hata etkinliğine başlamak için 4 arkadaş cetvel me metre alarak bir masa ve defterin boylarını ölçün ve ölçümlerinizi aşağıdaki tabloya yazınız.
|
|
CETVEL İLE MASA BOYU ÖLÇÜMÜ
|
METRE İLE MASA BOYU ÖLÇÜMÜ
|
CETVEL İLE DEFTER BOYU ÖLÇÜMÜ
|
METRE İLE DEFTER BOYU ÖLÇÜMÜ
|
|
1.ÖLÇÜM
|
|
|
|
|
|
2.ÖLÇÜM
|
|
|
|
|
|
3.ÖLÇÜM
|
|
|
|
|
|
4.ÖLÇÜM
|
|
|
|
|
|
ORTALAMA
|
|
|
|
|
|
GERÇEK DEĞER
|
|
|
|
|
|
HATA ORTALAMASI
|
|
|
|
|
Değerlendirme : 1) En Hassas ölçüm kaçıncı ölçüm? Neden ? 2) Masa ölçümlerinde hangi aracı tercih edersiniz Neden? 3) Defter boyu ölçümlerinde hangi aracı tercih edersiniz? Neden?Bilimsel Yöntem:
- Problem tespit edilir.
- Gözlem yapılır.
- Veri toplanır.
- Hipotez kurulur.
- Hipoteze dayalı tahmin yapılır.
- Kontrollü deneyler yapılır.
- Teori, kanun açıklanır.
Ders Kitabından 7. Etkinlik yapılır.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
Etkinlik Değerlendirme
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
Matematik – birim çevirme
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
Olcay ETİ
Fizik Öğretmeni
|
|
Halil KAYA
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
19-23.10.2009 4.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
FİZİĞİN DOĞASI
|
|
Konu:
|
- Fizikte Modelleme ve Matematiğin Yeri
- Fizik, Günlük Yaşam ve Teknoloji
|
|
Önerilen süre:
|
10 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
2.8 Fizik ilkelerine, kanunlara ve teorilere ulaşılırken bilimsel yöntemlerin kullanıldığının farkına varır. 2.9 Belirlenen hipotezlerin ve teorilerin sınanması için deneyler yapıldığını ifade eder
3.1 Fizik olaylarını açıklarken gerektiğinde modelleme ve matematiğin kullanıldığını örneklerle açıklar. 3.2 Matematiğin; fizik yasa ve teorilerinin ifadelerinde vazgeçilmez bir dil olduğunu örneklerle açıklar.
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
Fizik , bilim , bilimsel yöntem, gözlem , fiziksel büyüklük , ölçme , ölçmede hata , fizikte modelleme , hipotez , veri.
|
|
Güvenlik önlemleri:
|
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Doğa olayları konuşulur. Fizik doğa olayları arasında ilişki kurulur.
Birim çevirmeleri yapılır.
Doğa olayları , ölçü aletleri ile ilgili resimler gösterilir.
Deneyler yapılır.
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
Özet
|
BİLİM VE BİLİMSEL YÖNTEM
Bilim: Tarafsız gözlem ve deneyler sonucu elde edilen düzenli bilgiler topluluğudur. Doğada karşımıza problem olarak çıkan olgu ve olaylara çözüm getirmek, onları anlayıp, kavramlarla tanımlayıp, ilkelerle açıklamak için izlenene yola bilimsel yöntem denir. Bilimsel Problemin çözümü sırasında aşağıda verilen çalışmalar yapılır.
1-)Problem tespit edilir.Sonra açık ve anlaşılır şekilde ifade edilir. 2-)Gözlemler yapılır. 3-)Veriler toplanır. Veri: O probleme ait bilinen gerçeklerdir. 4-)Hipotez kurulur. Hipotez: O probleme ait geçici olarak önerilmiş çözümdür. Hipotezlerin bilimsel geçerliliği yoktur. İleride çürütülebilir İyi bir hipotezin özellikleri :
1) Probleme çözüm önerilmelidir 2) Verilerin tamamını kapsamalı 3) Verilere ters düşmemeli 4) Veriler arasında bağlantı kurulmalı 5) Deney ve gözlemlere açık olmalı 6) Denenebilir , değişebilir olmalı 7) Gerekli durumlarda otoriteyi reddedebilmeli
5-)Tahminler yapılır. Tahmin: Hipoteze dayalı ileri sürülen fikirlerdir. Bir cümlede “Eğer…..” “ise…….” “dir” kelimeleri varsa o tahmin cümlesidir.
6-)Kontrollü deneyler yapılır. Kontrollü deney: Her defasında bir faktörü değiştirip diğer faktörlerin sabit tutulmasıyla yapılan deneylerdir. · Yapılan deneyler hipotezi doğrulamazsa hipotez reddedilir. · Yapılan deneyler hipotezi doğrularsa hipotez geçerlilik kazanır.
7-)Teori kurulur. Teori : Uzun zaman içinde yeni gerçeklerle desteklenip , kökleşmiş olan hipoteze denir. Teorilerin de tam bir geçerliliği yoktur. 8-)Kanun Kanun: Teori evrensel bir gerçek haline dönüşürse kanun haline dönüşür.
Fizikte Modelleme ve Matematiğin Yeri: Modelleme matematik ve fizikte çoğu zaman kullandığımız, anlatmak istediğimiz niceliğin somutlaştırılmasını sağlayan bir yöntemdir.
Örnekler verilir.
Fizik, Günlük Yaşam ve Teknoloji: Fizikteki gelişmeler teknolojide büyük ilerlemelere neden olmuş, teknolojik gelişmelerde fiziğin gelişmesine yardımcı olmuştur.
Örnekler verilir.
Ünite soruları cevaplanır.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
Bir bilimsel çalışma örneği hazırlanır
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
Matematik – birim çevirme
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
Olcay ETİ
Fizik Öğretmeni
|
|
Halil KAYA
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FİZİK DERS PLANI
|
|
BÖLÜM I
|
|
Okulun Adı:
|
Dr.Mustafa Gençay Lisesi / Antakya
|
Tarih – Hafta
|
26-30.10.2009 5.Hafta
|
|
Dersi Adı:
|
FİZİK
|
Sınıf:
|
9
|
|
Ünitenin Adı:
|
FİZİĞİN DOĞASI
|
|
Konu:
|
- Fizikte Modelleme ve Matematiğin Yeri
- Fizik, Günlük Yaşam ve Teknoloji
|
|
Önerilen süre:
|
10 Ders Saati
|
BÖLÜM II
|
|
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve davranışlar:
|
3.2 Matematiğin; fizik yasa ve teorilerinin ifadelerinde vazgeçilmez bir dil olduğunu örneklerle açıklar. 4.1 Fiziğin teknolojik gelişmelerdeki, teknolojik gelişmelerin de fiziğin gelişimindeki etkilerinin farkına varır.
4.2 Örneklerle vücudumuzun çalışmasında, yakın çevremizde ve yaşantımızda önemli yer tutan fizik ilke ve yasalarını fark eder.
|
|
Ünite Kavramları ve sembolleri /Davranış Örüntüsü:
|
Fizik , bilim , bilimsel yöntem, gözlem , fiziksel büyüklük , ölçme , ölçmede hata , fizikte modelleme , hipotez , veri.
|
|
Güvenlik önlemleri:
|
|
|
Öğretme-Öğrenme- Yöntem ve Teknikleri:
|
Anlatım, soru-cevap, tartışma, deney, gözlem, gösteri, anahtar kavram, sorgulayıcı araştırma
|
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç,
Gereçler ve kaynakça
|
v Öğretmen
v Öğrenci
|
Ders Kitabı, konu ile ilgili yardımcı kaynaklar
|
|
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Konu anlatımları yapılır.
Doğa olayları konuşulur. Fizik doğa olayları arasında ilişki kurulur.
Birim çevirmeleri yapılır.
Doğa olayları , ölçü aletleri ile ilgili resimler gösterilir.
Deneyler yapılır.
|
|
Doğacı
|
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
|
Mantıksal Matematiksel
|
|
Görsel-Uzaysal
|
|
Bedensel-Kinestetik
|
|
Özet
|
Fizikte Modelleme ve Matematiğin Yeri
Modelleme :
Detayları ortaya çıkarılmamış, yeterince bilinmeyen ve anlaşılmamış bir olguyu ( hedef),bilinene ve anlaşılan bir olguyu kullanarak basit ve anlaşılır hale getirmek için yapılan işlemler bütününe modelleme denir.
Bilinen ve anlaşılan olguya kaynak, bilinmeyen ve yeterince anlaşılamamış olguya hedef denir. Fizikte modellemeye sık rastlanır. Evren modelleri, atom modelleri, ışık modelleri, uzay ve zaman modelleri örnek olabilir.
Matematiğin Fizikte Yeri :
Fizik-matematik ilişkisi de fizik için oldukça temel bir ilişkidir. Matematikten bağımsız bir fizik düşünülemez. Ancak, fiziğin formel bilimler gibi aksiyomatik olmayışı onu saf matematikten ayırır. Klasik mantığın üç ilkesi fizikte de temeldir ama fizik tam olarak aksiyomatik değildir. Gerçi Kurt Godel in 1931 de yayınladığı o meşhur makalesinden sonra matematiğin de aksiyomatik yapısı tartışılır olmuştur ama 20 gram su ile 30 gram suyu karıştırıp, karışımın kütlesini ölçtüğümüzde 60 gram buluyorsak, hatayı 20+30=50 önermesinde aramayız. Matematik bir formalizm olmasının ötesinde yer etmiştir fizikte. Çünkü evrenden soyutlanan birtakım şeylerin üzerinde matematiksel işlemler yaptığımızda, sonuçta bulunan şeylerin yine evrene ait olması söz konusudur. Bu da matematiğin, fizikte sadece bir gösterim şekli olarak yer etmediğini gösterir. Ancak matematiksel olarak ortaya çıkan her sonuçla, fiziksel gerçeklikler arasında birebir ilişki var mıdır?
"Matematiksel bir önerme olgusal dünyaya ilişkin olduğu kadarıyla kesin değildir; kesin olduğu kadarı ile olgusal dünyaya ilişkin değildir." Einstein
Einstein in bu düşüncesi yukarıda sorulan soruya bir cevaptır.Ama bu cevap ile matematiğin fizikteki konumu net olarak belirmez.Burada bir enformasyon azalışı söz konusudur.(Aynı durum kuantum fiziğinde vardır:mikro evrende yapılan bir deneye ait olasılık genliği olası tüm sonuçları kapsar ama gözlenen deney sonucu bunlardan sadece biridir.)
Fizik ve felsefe de birbiriyle yakından ilişkilidir. Newton dan Heisenberg e, Max Born dan David Bohm a kadar birçok fizikçi aynı zamanda iyi birer filozof idiler. Yazık ki filozoflar arasındaki iyi fizikçilerin sayısı bu kadar çok değildir. (Bu yüzden bazı fizikçiler felsefeden uzak durmayı tercih ederler) 17. yy. da Descartes in, şüpheciliğiyle "düşünüyorum öyle ise varım" ı temel alması ve bunun üzerine felsefesini kurması; mekanik evren anlayışını oluşturması ve Newton un öğrenciliği sırasında Descartes in görüşleriyle tanışıp daha sonra mekaniğin o üç temel yasasını ortaya atması; fizik-felsefe ilişkisinin başlamasıdır ve güzel bir örneğidir. Zaten fizik, felsefe, matematik ve bugünkü diğer doğa bilimlerinin bir arada olması ancak, Rönesans tan sonra ayrılmaya başlamaları; aralarında sıkı bir ilişki olmasının doğal bir sebebidir. Bu yüzden felsefe incelenmelidir. Çünkü felsefe tarihi, insanlığın geçirdiği düşünce aşamalarıdır ve bu aşamaların belli bir yerinde pozitif bilimler doğmuştur; çünkü epistemoloji, bilme sürecini sorgular ve bu süreç tüm pozitif bilimler için kaçınılmazdır, oysa pozitif bilimler bu süreci sorgulamaz. Çeşitli zamanlarda, bazı filozoflar ellerinden geldiğince pozitif bilimler ve özellikle fiziği kullanıp bunun üzerine felsefelerini kurmuşlardır. Fakat bu filozoflar kendi zamanlarındaki fiziği ne kadar iyi biliyorlardı? Örneğin, entropi kavramını ya da kuantum fiziğini gerçekten hazım sayabilmişler miydi yoksa bunlardan birer ikişer cümle okuyup felsefelerini bunlar üzerine mi temellendirmişlerdi? Bu durumda yapılanlar spekülasyon dan öteye geçemez. Ya da doğa bilimleri -Marx ın yaptığı gibi- doğrudan topluma veya insanlara uygulanabilir mi?(felsefe açısından fizik-felsefe ilişkisi ve sorunları bu durumdadır) Sonuçta fizik (ve genelde doğa bilimleri) temel alınarak bir felsefenin kurulması ancak bir fizikçinin yapabileceği iştir.
Fizik, Günlük Yaşam ve Teknoloji: Fizikteki gelişmeler teknolojide büyük ilerlemelere neden olmuş, teknolojik gelişmelerde fiziğin gelişmesine yardımcı olmuştur.
Örnekler verilir.
Ünite soruları cevaplanır.
|
BÖLÜM III
|
|
Ölçme-Değerlendirme:
►Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme:
►Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri:
|
|
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:
|
|
BÖLÜM IV
|
|
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:
|
|
|
Olcay ETİ
Fizik Öğretmeni
|
|
Halil KAYA
Okul Müdürü
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yorumlar
bu üniteye ait dosyanız görünmüyor maalesef...
paylaşımlarınız için teşekkürler....
RSS beslemesi, bu iletideki yorumlar için.